معرفی کامل دانشگاه Calgary

معرفی کامل دانشگاه Calgary

دانشگاه دولتی تحقیقاتی Calgary در شهر Calgary استان Alberta کشور کانادا واقع شده است. این دانشگاه که در سال ۱۹۴۴ به عنوان بخشی از دانشگاه Alberta (تأسیس در سال ۱۹۰۸) تأسیس شد، در سال ۱۹۶۶ به عنوان یک دانشگاه مستقل شروع به کار کرد. دانشگاه Calgary شامل بیش از ۱۴ دانشکده و ۸۵ مؤسسه و مرکز تحقیقاتی می باشد. پردیس اصلی این دانشگاه در شمال غربی شهر Calgary و نزدیک به Bow River قرار دارد. البته دانشگاه Calgary پردیس کوچکی نیز در مرکز شهر دارد. پردیس اصلی میزبان عمده بخش های تحقیقاتی و آژانس ها و مراکز دانشگاه مانند Canada Geological Survey می باشد. این پردیس ۲۰۰ هکتار مساحت دارد.

دانشگاه Calgary به عنوان عضوی از U15 یکی از برترین دانشگاه های تحقیقاتی کانادا محسوب می شود. این دانشگاه همچنین دارای سرمایه تحقیقاتی ۳۸۰٫۴ میلیون دلار و بیش از ۱٫۲ بیلیون دلار سرمایه عمومی است. دپارتمان های Geosciences و Schulish School of Engineering این دانشگاه در زمینه صنعت زمین شناسی و سنگ شناسی فعالیت می کنند. همچنین دپارتمان هایی چون Cumming School of Medicine، دانشکده هنر، مدرسه سیاست های عمومی، دانشکده حقوق و Haskayne School of Business در دانشگاه Calgary فعالیت می کنند.

دانشگاه Calgary تقریباً ۲۵۰۰۰ دانشجوی دوره لیسانس، ۵۰۰۰ دانشجوی فوق لیسانس و ۱۷۰۰۰۰ فارغ التحصیل از ۱۵۲ کشور جهان دارد. از میان فارغ التحصیلان دانشگاه Calgary اسامی کسانی چون؛ James Gosling مخترع سیستم عامل Java، Garrett Camp مؤسس Uber، وزیر کشور سابق کانادا Stephen Harper، فضانورد کانادایی Robert Thirsk و مؤسس Lululemon Athletica آقای Chip Wilson به چشم می خورد.

مدیریت

مدیرت امور دانشگاه Calgary توسط هیئت رئیسه و شورا انجام می گیرد. این دو نهاد تحت نظارت تصویب نامه Post Secondary Learning Act که بخشی از تصویب نامه استانی Legislative Assembly of Alberta است، می باشد. هیئت رئیسه دانشگاه مسئول مدیریت و نظارت بر بخش های دانشگاه، امور مالی و تجاری و دیگر موارد است. اعضای این نهاد شامل ریاست دانشگاه، دو فارغ التحصیل که توسط انجمن فارغ التحصیلان انتخاب می شوند، یک عضو از شورا و ۹ عضو از جامعه عمومی و ۳ دانشجو و ۳ کارمند می باشند.

شورای دانشگاه به عنوان رابطی بین دانشگاه با جوامع بزرگتر عمل می کند. این نهاد از ۶۲ عضو شامل؛ اعضایی از انجمن فارغ التحصیلان، کارمندان، دانشجویان و … تحت نظارت Post-Secondary Learning Act تشکیل می شود. اعضای شورای دانشگاه شامل رئیس شورا، ناظر امور دانشجویان، کارمندان بخش علمی و دانشجویان لیسانس و فوق لیسانسی که توسط انجمن دانشجویی انتخاب می شوند، است. علاوه بر این، شورای دانشگاه دارای ۹ عضو از جامعه عمومی است که توسط وزارت نوآوری و آموزش عالی انتخاب می شوند. شورا همچنین مسئول نظارت بر ارائه مدارک افتخاری می باشد.

شورای دانشگاه توسط ریاست دانشگاه مدیریت می شود. این شخص علاوه بر ریاست شورا، بر بخش اعطای مدرک دانشگاهی نیز نظارت دارد و در واقع به عنوان سفیر دانشگاه معرفی می شود.

دانشگاه Calgary کارمندانش را توسط Alberta Union of Provincial Employees به عنوان قانون ۰۵۲ University of Calgary حمایت می کند. در اکتبر سال ۲۰۰۸ دانشگاه Calgary توسط Mediacorp Canada Inc. به عنوان یکی از ۱۰۰ کارآفرین برتر کانادا و همچنین یکی از برترین کارآفرینان استان Alberta معرفی شد.

آکادمیک

دانشگاه Calgary ارئه دهنده ۲۵۰ رشته تحصیلی در مقاطع؛ لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد. این دانشگاه طیف وسیعی از رشته های لیسانس و فوق لیسانس را پوشش می دهد. پردیس دانشگاه Calgary با ۲۰۰ هکتار مساحت شامل ۱۴ دانشکده، ۵۵ دپارتمان و ۸۵ مرکز و مؤسسه تحقیقاتی می باشد.

در طی جهش اقتصادی استان Alberta در سال ۲۰۰۵، دولت استانی مبلغ ۴٫۵ بیلیون دلار را به مؤسسات آموزش عالی اختصاص داد. در این جریان دانشگاه Calgary توسط Alberta’s Post Secondary Learning Act به عنوان دانشگاه جامع و تحقیقاتی Calgary یا به اختصار CARU معرفی شد. این دانشگاه با ارائه طیف وسیعی از رشته های تحصیلی فعالیت گسترده ای در زمینه تحقیقات دارد.

رده بندی

رده بندی دانشگاهی Calgary

رده بندی جهانی

۱۵۱-۲۰۰

ARWU World

۲۳۳

QS World

۱۹۰

Times World

۱۷۸

U.S News& World Report Global

رده بندی در سطح کانادا

۶-۹

ARWU National

۹

QS National
۹

Times National

۷

U.S News& World Report National

۱۱

Maclean’s Medical/Doctoral

۱۱

Maclean’s Reputation

دانشگاه Calgary در چندین رده بندی دانشگاهی موفق به کسب رتبه های برتر شده است. در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه بر اساس Academic Ranking of World Universities در جایگاه ۱۵۱ تا ۲۰۰ جهان و ۶ تا ۹ کانادا قرار گرفت. در همین سال Times Higher Education World University Ranking به دانشگاه Calgary رتبه ۱۹۰ جهان و ۹ کانادا را اختصاص داد. رده بندی QS World  University Ranking سال ۲۰۲۰ نیز دانشگاه Calgary را ۲۳۳ جهان و ۹ کانادا معرفی کرد. در سال ۲۰۱۹ بر اساس U.S. News& World Report Best Global University Ranking دانشگاه Calgary در جایگاه ۱۷۸ جهان و ۷ کانادا قرار گرفت. در سال ۲۰۱۸ مجله Maclean’s دانشگاه Calgary را یازدهمین دانشگاه برتر کانادا در شاخه پزشکی معرفی کرد. عملکرد تحقیقاتی دانشگاه Calgary مورد توجه چندین رده بندی کتاب شناسی دانشگاهی که دانشگاه ها را بر اساس میزان آثار منتشر شده ارزیابی می کنند، قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۹ رده بندی QS بر اساس میزان استخدامی فارغ التحصیلان دانشگاه ها، Calgary را در جایگاه ۱۴۱ تا ۱۵۰ جهان و ۹ کانادا قرار داد.

پردیس ها

پردیس اصلی Main Campus

دانشگاه Calgary در ۱۰ کیلومتری شمال Downtown Calgary و جنوب منطقه Varsity قرار دارد. پردیس ۲۱۳ هکتاری این دانشگاه از کل Calgary Downtown بزرگتر است. این پردیس توسط Crowchild Trail, 32 Avenue NW. Shaganappi Trail و ۲۴ Avenue N.W احاطه شده است.

معماری این پردیس ترکیبی از بروتالیست و پست مدرن می باشد. اکثر ساختمان های این پردیس در طی سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ ساخته شده است. در سال ۲۰۱۶، بازسازی و توسعه مجتمع Canadian Natural Resources Limited Engineering که میزبان مدرسه Schulich School of Engineering است را تکمیل کرد. در سال ۲۰۱۷، دانشگاه پروژه جا به جایی مجتمع MacKimmie را آغاز کرد. خط راه آهن C-Train در ایستگاه LRT در اختیار دانشگاه است.

پارک بزرگی در مرکز پردیس قرار دارد که چندین مجسمه ساز در آن فعالیت می کنند. این پارک پر از تالاب و درختان کهنسال بلوط می باشد. محوطه سرسبز و پردرخت این پردیس، فضای طبیعی دلچسبی دارد.

پردیس غربی West Campus

در سال ۱۹۹۵ استان Alberta زمین وسیعی را در بخش غربی پردیس اصلی به دانشگاه Calgary و به منظور گسترش و توسعه دانشگاه اختصاص داد. این بخش سه برابر Downtown Calgary است و با مساحت ۸۰ هکتار در شرق Shaganappi Trail مابین خیابان های TransCanada Highway و ۳۲ Avenue N.W. واقع شده است. پردیس غربی West Campus نزدیک به رودخانه Bow River واقع شده است. این پردیس در مجاورت پردیس اصلی قرار دارد و میزبان بیمارستان کودکان Alberta و مرکز توسعه کودکان استان می باشد. در طی سال های اخیر دانشگاه تمرکزش را بر استفاده هر چه بهتر از فضای این مجموعه گذاشته است. بخشی از پردیس غربی به بیمارستان جدید کودکان Alberta و Ronald McDonald House اختصاص داده شده است. در حال حاضر نیز، ساختمان های دانشگاه در حال توسعه هستند.

پردیس علوم سلامت Health Sciences Campus

هیئت رئیسه دانشگاه Calgary در اواخر دهه ۱۹۶۰ اقدام به تأسیس مدرسه سلامت کرد. این مدرسه در سال ۱۹۷۲ افتتاح شد. این بخش قبلاً در ساختمان Foothills Medical Centre در جنوب پردیس اصلی فعالیت می کرد. بعدها این مکان به پردیس علوم سلامت معروف شد و پس از آن بخش هایی چون؛ ساختمان Heritage Medical Building (افتتاح در سال ۱۹۸۷)، مرکز Research Innovation Centre and the Teaching و ساختمان Wellness Building به آن اضافه شد.

 

پردیس مرکز شهر Downtown Campus

در ۱۳ سپتامبر سال ۲۰۱۰ دانشگاه Calgary پردیس جدیدی در خیابان ۸th Avenue and 8th Street S.W افتتاح کرد. کلاس های درس مدرسه کسب و کار Haskayne، کلاس های دوره های تحصیلات تکمیلی و مدرسه سیاست های عمومی Calgary در این پردیس برگزار می شوند. این پردیس همچنین میزبان دفتر مدیریت و امور فارغ التحصیلان و دفاتر اصلی انجمن های فارغ التحصیلی دانشگاه می باشد. همچنین یک سالن کنفرانس و یک شعبه از کتابخانه دانشگاه (که در سال ۲۰۱۶ به مرکز امور دانشجویی تبدیل شد) در این پردیس قرار دارد. در حال حاضر رشته تحصیلی MSc فیزیکال درمانی دانشگاه Alberta در این ساختمان ارائه می شود.

مدرسه سیاست های عمومی School of Public Policy

این بخش از دانشگاه Calgary در سال ۲۰۰۸ افتتاح شد. عمده فعالیت های این مرکز در زمینه تحقیقات و آموزش در زمینه سیاست های عمومی و تحت نظارت دکتر Jack Mintz اقتصاد دان و مؤسس دانشکده حقوق صورت می گیرد. بیش از ۶۰ استاد دانشگاه و دستیارانشان در این مرکز فعالیت می کنند. سه بخش اقتصاد و سیاست های عمومی، انرژی و محیط زیست و سیاست های بین المللی در این مرکز وجود دارد. از سال ۲۰۱۲ رشته سیاست های عمومی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس توسط مدرسه سیاست های عمومی ارائه می شوند. این رشته در دو ترم (۱۲ ماه) شرکت در کلاس های درس و یک ترم ارائه پروژه تکمیل می شود. رشته هایی چون فوق لیسانس مدیریت کسب و کار، و دکترای سیاست های عمومی Juris نیز در این مدرسه ارائه می شود.

پردیس Spy Hill Campus

دانشگاه Calgary دارای یک پردیس راه دور در شمال غربی شهر Calgary و در خیابان ۸۵ Street N.W. می باشد. این پردیس میزبان دانشکده جدید Veterinary Medicine، یک کتابخانه بزرگ، یک مرکز نگهداری کتاب ها و دیگر آثار چاپی که جایی در کتابخانه اصلی ندارند، می باشد.

پردیس قطر Qatar Campus

در سال ۲۰۰۷ دانشگاه Calgary پردیسی را در شهر Doha قطر که به اختصار UCQ نام دارد افتتاح کرد. این پردیس ارائه دهنده لیسانس پرستاری (BN) است که دانشجویان را برای کار در شغل پرستاری آماده می کند. این دانشجویان چه از نظر تئوری و چه تجربه کار بیمارستانی در دوره های عملی فراوانی آموزش می بینند.

دانشگاه Calgary در قطر دو دوره مختلف لیسانس پرستاری زیر را ارائه می دهد:

  • دوره معمول دبیرستان- دانشجویان انتقالی قطر (BNRT)
  • دوره پس از دیپلم برای کسانی که در دوره دیپلم پرستاری پذیرفته شده اند (PDBN)

دانشگاه Calgary در قطر همچنین در سال ۲۰۱۲ دیپلم پرستاری ار به فعالیت هایش افزود.

در حال حاضر فوق لیسانس پرستاری که تحت حمایت Hqmqd Medical Corporation است در زمینه سرپرستاری و تومور شناسی فعالیت می کند.

تأسیسات

دانشگاه Calgary میزبان سالن MacEwan Hall Ballroom با ظرفیت ۱۰۰۰ نفر می باشد. این سالن به منظور برگزاری کنفراس ها، مراسمات، جشن ها، و رویدادهای سیاسی مانند ۲۰۰۶ Alberta PC Leadership مورد استفاده قرار می گیرد.

این دانشگاه همچنین میزبان مرکز Rozsa Centre، یک سالن تئاتر در جنوب غربی پردیس در خیابان ۲۴th Ave NW می باشد. مرکز Rozsa Centre میزبان سازمان باخ است که رشته های گروه هنرهای زیبا را ارائه می دهد. رویدادهای موسیقیایی فراوانی در طول سال در این مجموعه برگزار می شود و ۳۸۴ نفر را پوشش می دهد. تئاتر دانشگاه نیز که در مجاورت مرکز Rozsa Centre قرار دارد به منظور برگزاری نمایش و رقص با ظرفیت ۵۰۵ نفر طراحی شده است.

زمین یخی Olympic Oval در دانشگاه Calgory میزبان بازی های المپیک سال ۱۹۸۸ بوده است. این زمین ۴۰۰ خط مسابقه بلند و کوتاه و ۲ زمین هاکی روی یخ دارد. این پردیس همچنین دارای یک مرکز ورزشی به نام Jack Simpson است که خود شامل ۳ سالن مجزا و یه محوطه سرباز و ظرفیت ۲۷۰۰ نفر می باشد. پردیس دانشگاه همچنین میزبان استادیوم McMahon Stadium است که فعالیت های تیم فوتبال Dinos Football و Calgary Stampeders را پوشش می دهد.

بخش های ورزشی دیگری در این پردیس قرار دارد:

  • مرکز غواصی دانشگاه Calgary: این مرکز دارای یک استخر در حد و اندازه بازی های المپیک، عمیق و مناسب برای غواصی است که دارای دو واجد جداگانه مجهز به ماشین حباب ساز است و به منظور غواصی سطحی، اسپرینگ بورد، Kayakers و شبیه سازی شنا در اقیانوس استفاده می شود.
  • استودیوی تناسب اندام
  • استودیوی رقص
  • اتاق وزن کشی
  • دیوارهای صخره نوردی
  • مرکز تناسب اندام و سبک زندگی: بخشی با مساحت ۳٫۷۵۰ متر مربع مجهز به تجهیزات تناسب اندام
 جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پذیرش از این دانشگاه با موسسه اعزام دانشجو ستاره دانش اعتماد پارس در ارتباط باشید.
۰۷۱۳۶۳۸۴۲۶۰ – ۰۹۱۷۲۰۳۰۶۰۴

نظرات بسته شده است.