معرفی کامل دانشگاه Dalhousie university در کانادا

معرفی کامل دانشگاه Dalhousie university در کانادا

دانشگاه دولتی و تحقیقاتی Dalhousie university معروف به Dal در Nova Scotia کانادا قرار دارد. این دانشگاه دارای سه پردیس در Halifax و یک پردیس در Bible Hill و همچنین تأسیساتی در Saint John و New Brunswick می باشد.

دانشگاه Dalhousie university ارائه دهنده بیش از ۴۰۰۰ دوره و ۱۸۰ رشته تحصیلی در ۱۲ دانشکده کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد. این دانشگاه همچنین عضو U15 (گروهی از دانشگاه های تحقیقاتی کانادا) است.

دانشگاه Dalhousie university در سال ۱۸۱۸ به عنوان یک کالج غیرمذهبی و توسط نهمین کنت Dalhousie تأسیس شد. تا سال ۱۸۳۸ کلاس درسی در این کالج برگزار نشد. در سال ۱۸۶۳ نام کالج به Governors of Dalhousie College and University تغییر یافت. در نهایت سال ۱۹۹۷ بود که نام دانشگاه  Dalhousie university رسماً به این مؤسسه نهاده شد.

در حال حاضر دو انجمن دانشجویی در دانشگاه وجود دارد که به علایق دانشجویان می پردازد؛ Dalhousie Student Union و Dalhousie Association for Graduate Students. تیم های ورزشی دانشگاه نیز به نام Tigers در رقابت های Atlantic University Sport Conference of Canadian Interuniversity Sport شرکت می کنند.  همچنین تیم ورزشی دانشکده کشاورزی به نام Dalhousie Rams در رقابت های ACAA و CCAA شرکت می کند. دانشگاه Dalhousie university یک دانشگاه مختلط با بیش از ۱۸۰۰۰ دانشجو و ۱۳۰۰۰۰ فارغ التحصیل در سراسر جهان می باشد. فارغ التحصیلان این دانشگاه تا کنون موفق به کسب یک جایزه نوبل و ۹۱ جایزه Rhodes Scholars و دستیابی به منصب های مهم دولتی، دانشگاهی و اقتصادی شده اند.

تاریخچه

دانشگاه Dalhousie university توسط نهمین کنت Dalhousie به عنوان Lieutenant Governor of Nova Scotia George Ramsay تأسیس شد. سرمایه اولیه تأسیس این دانشگاه در طول جنگ سال ۱۸۱۲ و توسط Coape Sherbrooke جمع آوری شد.

در سال ۱۸۲۱ کالج Dalhousie رسماً به Nova Scotia House of Assembly وابسته بود. تا سال ۱۸۳۸ کلاس درسی در این کالج برگزار نمی شد. در سال ۱۸۴۱ اعتبار دانشگاهی به این کالج داده شد.

در سال ۱۸۶۳ دانشگاه با قوانین جدید و ۶ استاد و یک مدرس شروع به کار کرد. در سال ۱۸۶۶ اولین مدرک دانشگاهی توسط این دانشگاه به ۲۸ دانشجو اعطاء شد. بر خلاف رشد جمعیت و متقاضیان دانشگاه Dalhousie university، کمبود بودجه از مشکلات اصلی این دانشگاه بود. در سال ۱۸۷۹ George Munro مبلغی را در اختیار دانشگاه گذاشت و به همین علت دانشگاه اولین جمعه فوریه هر سال را به نام این شخص تعطیل می کند.

در سال ۱۸۸۶ کالج به پردیس Carleton Campus منتقل و رسماً از پردیس Studley جدا شد. در طول قرن بیستم دانشگاه مدام در حال رشد و توسعه بود. در اول آپریل سال ۱۹۹۷ دانشگاه با Technical University of Nova Scotia ادغام شد. این ادغام موجب ایجاد دانشکده مهندسی، دانشکده علوم کامپیوتر و دانشکده کشاورزی و برنامه ریزی شد. از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ دانشگاه Technical University of Nova Scotia به عنوان کالج Dalhousie عمل می کرد و Dalhousie Polytechnic of Nova Scotia (DalTech) نام داشت. تا زمانیکه سیستم کالج گونه در این مؤسسه لغو و رسماً دانشگاه Dalhousie university افتتاح شد. در ۱ سپتامبر سال ۲۰۱۲ کالج کشاورزی Nova Scotia به این دانشگاه پیوست و دانشکده کشاورزی را در Bible Hill تشکیل داد.

پردیس ها

دانشگاه Dalhousie university دارای سه پردیس در Halifax Peninsula و پردیس چهارمی در Bible Hill, Nova Scotia می باشد.

پردیس Study Campus در Halifax به عنوان پردیس اصلی دانشگاه میزبان عمده ساختمان های دانشگاهی، تأسیسات ورزشی و واحدهای دانشجویی می باشد. این پردیس توسط مناطق مسکونی شهر احاطه شده است.

پردیس Carleton Campus که توسط خیابان Robie Street از پردیس Study Campus جدا شده است، میزبان دانشکده دندان پزشکی، پزشکی و دیگر دپارتمان های حوزه بهداشت و سلامت می باشد. این پردیس در مجاورت دو بیمارستان آموزشی بزرگ وابسته به IWK Health Centre و Queen Elizabeth II Health Sciences Centre می باشد.

پردیس Sexton Campus در Downtown Halifax میزبان دانشکده مهندسی و دانشکده کشاورزی است و به عنوان پردیس Technical University of Nova Scotia عمل می کند. همچنین پردیس Agricultural Campus در Bible Hill به عنوان پردیس کالج Nova Scotia Agricultural College فعالیت می کند.

کتابخانه ها و موزه ها

دانشگاه Dalhousie University دارای ۵ کتابخانه می باشد. بزرگترین آنها کتابخانه Killam Memorial Library در سال ۱۹۷۱ افتتاح شده است. این کتابخانه با بیش از ۱ میلیون عنوان کتاب و ۴۰۰۰۰ مجله، بزرگترین کتابخانه دانشگاهی در Atlantic Canada محسوب می شود.

عمده کتاب های این کتابخانه در حوزه هنر و علوم اجتماعی، علوم پایه، مدیریت و علوم کامپیوتر می گنجند.

کتابخانه W. K. Kellogg Health Science Library خدماتی به دانشکده های دندان پزشکی و پزشکی و دیگر بخش های بهداشت و سلامت ارائه می دهد.

کتابخانه Sexton Desighn & Technology Library در پردیس Sexton Campus واقع شده است و عمدتاً به دانشکده های مهندسی و کشاورزی و برنامه ریزی خدمات می دهد. همچنین کتاب های نایاب در این کتابخانه قرار گرفته اند.

کتابخانه Sir James Dunn Law Library مجموعه های دانشگاه در حوزه حقوق و حقوق محیط زیست را نگهداری می کند.

کتابخانه MacRae Library در پردیس Agricultural Campus واقع شده است و دربردارنده بزرگترین مجموعه منابع کشاورزی در Atlantic Canada است.

کتابخانه های دانشگاه Dalhousie University همچنین در بردارنده نسخه های چاپی، متن، عکس، محتوای صوتی و تصویری، میکروفیلم، موسیقی و مصنوعات در حوزه تئاتر، کسب و کار و نیروی کار در Nova Scotia می باشند.

موزه McCulloch در دپارتمان زیست شناسی در Pictou, Nova Scotia قرار دارد. مهم ترین مجموعه موجود در این موزه مجموعه پرندگان می باشد. مجموعه های دیگر این موزه شامل؛ قارچ های سرامیکی، مرجان ها و صدف ها و مجموعه پروانه ها و حشرات است.

گالری هنری Dalhousie از سال ۱۹۷۱ و در بخش عمومی و خصوصی فعالیت می کند. دیدار از این گالری کاملاً رایگان است و در هر برنامه می تواند بیش از ۱۰۰۰ اثر را به نمایش بگذارد.

خوابگاه و تأسیسات دانشجویی

دانشگاه Dalhousie دارای خوابگاه هایی در پردیس های Halifax به نام های؛ Gerard Hall، Howe Hall، LeMarchant Place، Mini Rez O’Brien Hall، Residence Houses، Risely Hall، Shirreff Hall، Glengary Apartments و Graduate House می باشد. دانشگاه همچنین دارای سه خوابگاه در پردیس Agricultural Campus به نام های؛ Chapman House، Fraser House و Truman House می باشد. بزرگترین این خوابگاه ها Chapman House است، که در طول هر سال تحصیلی ۱۲۵ دانشجو را پوشش می دهد.

ساختمان انجمن دانشجویی به عنوان مرکز اصلی فعالیت های دانشجویی عمل می کند. این مرکز که در سال ۱۹۶۸ ساخته شده است در پردیس study Campus قرار دارد. این ساختمان دارای ۵ رستوران است.

پایداری محیط زیست

دانشگاه Dalhousie در فعالیت های پایداری محیط زیست شرکت کرده و تاکنون موفق به کسب چندین جایزه در این حوزه شده است. در سال ۲۰۱۸ مدال طلای AASHE STARS به این دانشگاه تعلق گرفت. در سال ۲۰۰۹ در جهت کاهش گازهای گلخانه ای به عضویت University and College Presidents’ Climate Change Statement of Action of Canada درآمد. این دانشگاه همچنین پیمان Cleaner Production را در UNEP’s International Declaration امضاء کرده است. در سال ۱۹۹۹ دانشگاه Dalhousie پیمان Talloires Declaration را که بر اساس آن کلیه مؤسسات آموزش عالی موظف به توسعه، ایجاد و حمایت از پایداری محیط زیست می شدند را، امضاء کرد.

در سال ۲۰۰۸ کالج پایداری محیط زیست، اداره پایداری محیط زیست و انجمن دانشجویی پایداری محیط زیست در دانشگاه Dalhousie افتتاح شد. در همین سال شورای پایداری محیط زیست President’s Advisory Council on Sustainability نیز رسماً شروع به کار کرد. لازم به ذکر است که رشته تحصیلی محیط زیست و پایداری در این دانشگاه و در مقطع لیسانس ارائه می شود. همچنین کالج پایداری محیط زیست فضایی را برای گردهمایی، کنفرانس، آموزش و فعالیت های فیزیکی در این زمینه در اختیار دانشجویان و اساتید قرار می دهد.

دانشگاه Dalhousie برگزار کننده برنامه های Green Week، Green Gala و Green Award است که در آنها رفتار و آگاهی در حوزه پایداری محیط زیست جشن گرفته می شود.

مدیریت

دانشگاه Dalhousie بر اساس سیستم هیئت مدیره و شورای دانشگاه اداره می شود. هیئت مدیره مسئول مدیرت و کنترل امور مالی، مدیریتی و سرمایه گذاری است. اعضای این هیئت شامل ریاست دانشگاه، مدیر دانشگاه و ۲۵ عضو دیگر می باشند. شورای دانشگاه نیز مسئول بخش آکادمیک دانشگاه و اعطای مدارک و گواهینامه ها است. اعضای این شورا شامل ۳۷ عضو از اساتید، مدیران و دانشجویان است.

رئیس دانشگاه مقام اول اجرایی و رئیس هیئت مدیره و شورای دانشگاه محسوب می شود. اولین رئیس دانشگاه Thomas McCulloch بوده و رئیس کنونی دانشگاه Richard Florizone است.

مؤسسات وابسته

کالج King’s College یکی از مؤسسات وابسته به دانشگاه Dalhousie است که در سال ۱۷۸۹ و به عنوان اولین مرکز آموزش عالی در English Canada و قدیمی ترین مؤسسه انگلیسی زبان United Kingdom تأسیس شده است.

دانشجویان هر دو مؤسسه می توانند از کلیه امکانات آموزشی و دیگر امکانات بهره ببرند و حتی بین دو مؤسسه منتقل شوند. البته King’s College بورسیه، کمک هزینه، برنامه های ورزشی و خوابگاه مختص به خودش را دارد.

مالی

دانشگاه Dalhousie در سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ دارای ۶۹۷٫۳۵۴ میلیون دلار سرمایه داشته است. بزرگترین منبع مالی این دانشگاه از طرف دولت استانی تأمین می شود. درآمد کلی این دانشگاه در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ معادل ۴۸۱٫۳۷۲ میلیون دلار تخمین زده شده است.

آکادمیک

دانشگاه Dalhousie یک دانشگاه تحقیقاتی است که عضو Association of Universities and Colleges of Canada و U15 می باشد. در سال ۲۰۱۱ تعداد ۱۸۲۲۰ دانشجو در ۳۷۰۰ دوره و بیش از ۱۹۰ رشته تحصیلی ثبت نام کردند. شرایط پذیرش بسته به اینکه متقاضی اهل Nova Scotia، کانادا و یا سایر کشورهای جهان باشد و همچنین بسته به رشته تحصیلی مورد نظر متفاوت است.

کمک های دولتی در قالب وام دانشجویی، بورسیه، کمک هزینه و برنامه های شغلی شامل حال دانشجویان می شود.

رده بندی دانشگاه Dalhousie

رده بندی دانشگاهی
رده بندی جهانی
ARWU World ۲۰۱-۳۰۰
QS World ۲۸۰
Times World ۲۵۱-۳۰۰
Times Employability ۲۰۰-۲۵۰
U.S News & World Report Global ۳۲۲
رده بندی در سطح کانادا
ARWU National ۱۰-۱۲
QS National ۱۱
Times National ۱۱-۱۴
U.S News & World Report National ۱۴
Maclean’s Medical/Doctoral ۸

در سال ۲۰۱۹ رده بندی Academic Ranking of World Universities به دانشگاه Dalhousie رتبه ۲۰۱ تا ۳۰۰ جهان و ۱۰ تا ۱۲ کانادا را اختصاص داد. QS سال ۲۰۲۰ به این دانشگاه جایگاه ۲۸۰ جهان و ۱۱ کانادا را اعطاء کرد. این دانشگاه همچنین موفق به کسب رده ۲۵۱ تا ۳۰۰ جهان در رده بندی Times Higher Education World University شد. همچنین رده بندی سال ۲۰۲۰ U. S. News & World Report Best Global University Ranking رتبه ۳۲۲ جهان و ۱۴ کانادا را به این دانشگاه اختصاص داد. در رده بندی های ملی کانادا، دانشگاه Dalhousie موفق به کسب جایگاه هشتم ۲۰۲۰ Medical Doctoral University Ranking شد. این دانشگاه همچنین در رده بندی هایی که بر اساس میزان استخدامی دانشجویان هر دانشگاه صورت می گیرد، شرکت داده شده است. بر همین اساس Times Higher Education’s 2018 دانشگاه Dalhousie را در جایگاه ۲۰۰ تا ۲۵۰ جهان و ۸ کانادا قرار داده است. در همین دسته بندی QS’s 2019 به این دانشگاه رتبه ۳۰۱ تا ۵۰۰ جهان و ۹ تا ۱۷ کانادا را اختصاص داده است.

 

تحقیقات

دانشگاه Dalhousie عضو U15 که متشکل از ۱۵ دانشگاه تحقیقاتی برتر کانادا است، می باشد. در سال ۲۰۱۸ رده بندی Research Infosurce به این دانشگاه رتبه ۱۵ را در میان ۵۰ دانشگاه این لیست اختصاص داد. درآمد تحقیقاتی این دانشگاه در سال ۲۰۱۷ معادل ۱۵۰٫۰۳۸ میلیون دلار تخمین زده شده است. در سال ۲۰۰۳-۲۰۰۴ تحصیلی The Scientist دانشگاه Dalhousie را در بین ۵ دانشگاه برتر تحقیقاتی معرفی کرد. همچنین در سال ۲۰۰۷ این دانشگاه به عنوان یکی از برترین محیط های اکادمیک شناخته شد. در فهرستی که هر ساله از دانشگاه های تحقیقاتی برتر امریکا و خارج از امریکا معرفی می شود، Dalhousie در جایگاه اول بخش بین الملل قرار دارد.

در سال ۲۰۱۹ رده بندی Performance Ranking of Scientific Papers for world Universities به این دانشگاه رتبه ۳۰۱ جهان و ۱۲ کانادا را اختصاص داد.

تحقیقات دریایی دانشگاه Dalhousie شمار زیادی از اساتید و اعضای آکادمیک این دانشگاه را درگیر کرده است. این دانشگاه در زمینه تحقیقات دریایی و اقیانوس پیشتاز است. تجهیزات لازم برای انجام این تحقیقات در مجموعه ای به نام Aquatron Laboratory در این دانشگاه موجود است.

Dalhousie همچنین یکی از مؤسسین مؤسسه Halifax Marine Research Institute می باشد.  اکثر دانشکده ها و دپارتمان های این دانشگاه در تحقیقات این حوزه شرکت می کنند. دانشکده مهندسی، مدرسه حقوق و مؤسسه حقوق محیط زیست از این جمله اند.

زندگی دانشجویی

کلیه دانشجویان دانشگاه Dalhousie در حال حاضر در دو انجمن این دانشگاه عضو هستند؛ Dalhousie Student Union که عموم دانشجویان را پوشش می دهد و Dalhousie Association for Graduate Students که به علایق دانشجویان مقطع فوق لیسانس می پردازد. این انجمن ها در برگیرنده بیش از ۱۰۰ سازمان و باشگاه دانشجویی می باشند و بخش بزرگی از علایق آکادمیک، فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و تفریحی دانشجویان را پوشش می دهند.

گاهنامه دانشگاه با نام Dalhousie Gazette قدیمی ترین گاهنامه دانشجویی امریکای شمالی محسوب می شود. این گاهنامه پنجشنبه ها منتشر می شود و به بیش از ۱۰۰ مکان مختلف در منطقه Halifax برده می شود. همچنین دانشجویان این دانشگاه اداره کننده شبکه رادیویی CKDU از سال ۱۹۷۵ تا کنون هستند.

باشگاه ها و مجمع ها

به علاوه انجمن های دانشجویی دانشگاه Dalhousie، دانشجویان می توانند در بیش از ۳۲۰ باشگاه و مجمع شرکت کنند. برای مثال مجمع مدیریت برای دانشجویان دانشکده مدیریت که قصد کسب تجربیات یکدیگر و مشارکت در امور تحصیلی را دارند، در نظر گرفته شده است. تا سال ۲۰۱۶ وبسایت Tiger Society ارائه دهنده لیست این باشگاه ها و مجمع ها بود. این دانشگاه همچنین یک برنامه Society Fair در ابتدای ترم پاییز و زمستان برگزار می کند که این باشگاه ها و مجمع ها می توانند اهداف و رویکرد خود را در آن معرفی کنند و اعضای جدید بگیرند. فعالیت های دانشجویان در این مجمع ها از گردهم آیی های ساده گرفته تا گروه های مطالعه، طبخ و فروش نان، تیم های ورزشی و سازماندهی رویدادهای بزرگتر، متنوع است.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پذیرش از این دانشگاه با موسسه اعزام دانشجو ستاره دانش اعتماد پارس در ارتباط باشید.
۰۹۱۷۲۰۳۰۶۰۴ – ۰۷۱۳۶۳۸۴۲۶۰

نظرات بسته شده است.