تحصیل در سوئد – شرایط و هزینه های اخذ ویزا و اقامت تحصیلی در سوئد

تحصیل در سوئد

شرایط و هزینه های اخذ ویزا و اقامت تحصیلی در سوئد
کشور سوئد جزو کشورهایی است که همواره مورد توجه متقاضیان ایرانی اخذ کشورهای اروپا بوده است، چرا که عده زیادی از ایرانیان در سالهای بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ نائل به اخذ اقامت تحصیلی، کاری و پناهندگی و حتی سرمایه گذاری در کشور سوئد گردیده اند. در سال ۲۰۱۱ قوانین مهاجرتی سوئد مانند چند کشور اروپایی دیگر نظیر هلند و دانمارک شامل تغییرات بسزایی شده است. مهم ترین این تغییرات بازنگری در قوانین نظام آموزشی و مخارج تحصیلات در کشور سوئد می باشد.

از این سال به بعد تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد، مستلزم پرداخت هزینه گردید و دانشجویان برخلاف سال های گذشته که قادر بودند در بهترین دانشگاه های سوئد به صورت کاملاٌ رایگان تحصیلات خود را ادامه دهند از این زمان به بعد ملزم به پرداخت هزینه هایی که تقریبا معادل ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو در سال میباشد، گردیده اند ولی کماکان تحصیلات در کشور سوئد مورد استقبال دانشجویان خارجی و به خصوص دانشجویان ایرانی علاقه مند به اخذ اقامت سوئد قرار دارد. چرا که این کشور از جمله کشورهای پیش رو در صنایعی نظیر مهندسی کامپیوتر، پزشکی و بسیاری دیگر از رشته ها می باشد و این حقیقت کشور سوئد را به بازاری بی نظیر جهت یافتن فرصت های شغلی پس از دوره تحصیل بدل کرده است.

در مطلب زیر به تفضیل راهنمایی جهت اخذ پذیرش تحصیلی در بهترین دانشگاه های سوئد به فراخور شرایط متقاضیان اخذ اقامت سوئد گرد آمده است.

تحصیل در مقطع دبیرستان کشور سوئد

کشور سوئد همواره جزو کشورهایی بوده است که کانون توجه بسیاری از کالج های بین المللی دنیا بوده است فلذا در حال حاضر تعداد زیادی از کالج های بزرگ دنیا امکان تحصیلات در مقطع دبیرستان را برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی فراهم می نماید.

آنچه دانش آموز جهت اخذ پذیرش در مقطع دبیرستان از کالج های کشور سوئد نیاز دارد تقریبا شبیه مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش در دیگر کشور های جهان میباشد که شامل مدارک سوابق تحصیلی، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی ( یا سوئدی )، توصیه نامه از دبیرستان سابق و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی میباشد.

هزینه های تحصیل در کالج های سوئد تقریبا مشابه هزینه ی تحصیل در کالج های آمریکا، انگلستان و کانادا می باشد و این هزینه مبلغی در حدود سالیانه ۱۳ تا ۱۵ هزار یورو که شامل هزینه های زندگی و تحصیل است، می باشد.

پروسه پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد در مقطع دبیرستان توسط وکلای پایه یک دادگستری موسسه مهاجرتی آریانا پارس و با استفاده از روابط این موسسه با بسیاری از دانشگاه های و مراکز آموزشی کشور سوئد در زمانی کمتری از ۸ ماه و به صورت کاملا تضمینی ( با گارانتی عودت تمامی مبلغ دریافت شده در صورت عدم موفقیت ) صورت می پذیرد.

تحصیل در مقطع لیسانس کشور سوئد

بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شود و سوئد یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع لیسانی کورس های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی ارائه می نماید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد بین ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو متغییر است ولیکن دانشجویان مقطع لیسانس در سوئد می توانند به میزان ۱۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول باشند. درآمد هر ساعت کار دانشجویی به صورت میانگین ۸ تا ۱۰ یورو میباشد که این هزینه به صورت ماهانه می تواند هزینه های زندگی دانشجو را که شامل غذا، مسکن و هزینه های رفت و آمد را پوشش دهد.

طول دوره تحصیلات در مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور سوئد همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بین ۳ تا ۴ سال می باشد.

ذکر مطلب ذیل می تواند پارامتر تاثیرگذاری برای متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های کشور سوئد قلمداد شود و این نکته چنین است که کشور سوئد شرایط بسیار مناسبی برای افرادی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند محیا می سازد و ایشان را قادر می سازد که بلافاصله پس از اتمام تحصیل در مقاطع تحصیلی شانس بالایی در راستای یافتن شغلی بسیار مناسب را احراز کند فلذا موسسه مهاجرتی آریانا پارس تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور سوئد را به دو دسته از علاقه مندان به مهاجرت توصیه می نماید :

گروه اول : افرادی که میتوانند هزینه های زندگی خود را از طریق اقوام و یا آشنایان خود کاهش دهند و یا به صورت کلی حذف نمایند. با حذف شدن هزینه زندگی دانشجویان میتواند با کار دانشجویی خود هزینه تحصیل خویش را فراهم نماید.

گروه دوم : افرادی هستند که استطاعت مالی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در کشور سوئد را دارا می باشند ولیکن کشور سوئد به دلیل شرایط اقامتی مناسبی که دارا می باشد مورد توجه ایشان است . علاوه بر دارا بودن شانس اخذ فرصت شغلی در کشور سوئد با توجه به اینکه مدرک تحصیلی ایشان به زبان انگلیسی بوده است می توانند کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و انگلستان شرایط بسیار ویژه ای جهت اخذ اقامت این کشورها را کسب نماید. چرا که در بسیاری از کشورها داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه های معتبر اروپا جزو فاکتور های تاثیر گذار در سیستم های امتیازبندی جهت اخذ اقامت این کشور ها می باشد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس کشور سوئد

با توجه به رتبه بسیار مناسب چند دانشگاه معتبر سوئد نظیر دانشگاه های استکهلم، چالمرز، گوتنبرگ، لوند، اوپسالا، کی تی اچ در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان با توجه به اینکه نوع دولت سوئد سوسیالیستی است از شرایط بسیار مناسبی در زمینه های اقتصادی و بخصوص آینده شغلی برخوردار است، این کشور همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس قرار گرفته است. کشور سوئد همچنین تحصیلات در مقطع دکترا را به صورت شغل احتساب می نماید و برای دانشجویان این مقطع حقوقی ماهیانه، حداقل به میزان ۲۳۰۰ دلار معین میگردد. بدیهی است که شانس افرادی که مدرک فوق لسیانس خود را از دانشگاه سوئد دریافت کرده اند بسیار بیشتر از رقبای خود می باشد پس کشور سوئد می تواند مقصد بسیار مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا و بهره مند شدن از شرایط استثنایی کشور سوئد در این مقطع را دارا میباشند.

طول دوره تحصیلات در مقطع فوق لیسانس در کشور سوئد در همه رشته ها بین ۱ تا ۲ سال می باشد.

هزینه های تحصیل در هر سال به صورت سالیانه بین ۱۰ تا ۱۲ یورو می باشد. گفتنی است دانشجویانی که از شرایط ویژه ای نظیر داشتن مقاله ی بین المللی، معدل بالا و رشته – دانشگاه های مناسب برخوردار باشند، شانس اخذ بورسیه های تحصیلی را نیز دارا میباشند.

به بیشتر دانشجویان مقطع فوق لیسانس در کشور سوئد مجوز ۲۰ ساعت کار دانشجویی با حقوق حداقل ۷ تا ۸ یورو به ازای هر ساعت اعطا میگردد که این درآمد می تواند هزینه های زندگی ایشان را به صورت کامل پوشش دهد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس کشور سوئد همانند دیگر کشور های جهان می باشد که شامل مدارک سوابق تحصیلی، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی( یا سوئدی )، توصیه نامه از اساتید سابق و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی میباشد.

تحصیل در مقطع دکترای کشور سوئد

کشور سوئد همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور در این کشور فراهم آورده است.

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور سوئد به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور سوئد می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور سوئد می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به این نکته که کشور سوئد برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور سوئد در پیش دارند.

در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور سوئد فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نمائد:

۱)در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر

۲)اخد مدرک دال بر تسلط کافی و و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)

۳)جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.

۴)داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

۵)داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

زبان تدریس

بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور سوئد به زبان انگلیسی ارائه میشوند. موسسه آریانا پارس با توجه به تعداد زیاد پرونده های ارسالی به سفارت سوئد و سابقه بسیار طولانی وکلای این موسسه در امر پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد، طول دوره ی یادگیری زبان سوئدی برای افراد مبتدی حدودا ۶ تا ۱۰ ماه تخمین میزند.

حق کار

دانشجویان مقطع دکترا کشور سوئد مجوز کار در محدوده ای ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

هزینه های زندگی

سوئد یکی از کشورهایی است که بیشترین مالیات را در اروپا دارا میباشد. هزینه های زندگی در سوئد برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل و در مقطع دکترا در کشور سوئد می باشد .

[hm_title]مزایای تحصیل در کشور سوئد[/hm_title]

1-مقرون به صرفه بودن شهریه و مخارج زندگی

۲-بورسیه ها و کمک هزینه های فراوان

۳-امکان کار دانشجویی در سوئد حین تحصیل

۴-امکان کار در سوئد بعد از تحصیل

۵-یادگیری مهارتهای لازم فعالیت در مشاغل جهانی

۶-حضور در دوره های آموزش عالی با کیفیت در بهترین دانشگاه های جهان

۷-یادگیری نوآوری

۸-زیبایی های طبیعی و تاکید بر پایداری

۹-تنوع فرهنگی

۱۰-انگلیسی بودن زبان تدریس دوره های تحصیلی

۱۱-کیفیت و استاندارد های بالای زندگی

دانشگاه های معتبر سوئد

دانشگاه کارولینسکا

دانشگاه آپسالا

دانشگاه لوند

دانشگاه استکهلم

دانشگاه تکنولوژی کی تی اچ رویال

دانشگاه گوتنبرگ

[hm_title]دانشگاه لوند سوئد [/hm_title]

دانشگاه لوند سوئد، دومین دانشگاه قدیمی کشور سوئد می باشد که در سال ۱۶۶۶ واقع در شهر لوند در استان اسکانیا در کشور سوئد تاسیس شد.

دانشگاه لوند در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا و بهترین دانشگاه سوئد قرار دارد و همچنین محبوب ترین دانشگاه کشور سوئد برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

دانشکده های دانشگاه لوند سوئد

دانشکده علوم انسانی

دانشکده فلسفه

دانشکده داروسازی

دانشکده حقوق

دانشکده علوم طبیعی

دانشکده علوم اجتماعی

مدرسه مدیریت و اقتصاد

دانشکده مهندسی

رشته های دانشگاه لوند سوئد

 • مالی و حسابداری
 • زیست شناسی
 • اقتصاد
 • زبان شناسی
 • مدیریت
 • فیزیک
 • شیمی
 • بیوتکنولوژی
 • طراحی صنعتی
 • حقوق بین الملل
 • باستان شناسی
 • ریاضیات
[hm_title]مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه لوند[/hm_title]

مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه لوند سوئد، یک یا دو سال طول می کشد. در این مقطع بیش از هزار رشته تحصیلی وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. داشتن مدرک آیلتس ۶٫۵ برای پذیرش دانشگاه لوند الزامی می باشد.

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش

۱-مدارک و ریزنمرات مقطع پیشین

۲-رزومه

۳-انگیزه نامه

۴-دو توصیه نامه

۵-نمرات آزمون های زبان تافل حداقل نمره ۹۰ و آیلتس حداقل نمره ۶٫۵ می باشد

هزینه های زندگی در سوئد

هزینه زندگی هر فرد در درجه اول بستگی به سبک زندگی فرد دارد. بسیاری از اماکن وجود دارد که تخفیفات خوبی برای دانشجویان در نظر گرفته اند. واحد پول سوئد کرون است که حدود ۱۱ یورو و یا ۱۴٫۵ دلار است.

مشاورین پارس ویزا اماده ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه نحوه اخذ پذیرش و روادید به شما عزیزان میباشد.همین حالا برای اخذ ویزای تحصیلی با ما تماس بگیرید : 07136341895

نظرات بسته شده است.