تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان یکی از راههای ورود به کشور آلمان است. معمولا در مسیر اخذ ویزای تحصیلی آلمان با چالش هایی از قبیل، شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان، شرایط تحصیل در رشته پزشکی آلمان، تحصیل رایگان در آلمان، مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان، هزینه تحصیل و زندگی در آلمان، دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آلمان روبرو هستیم که در ادامه به تمامی موارد زیر خواهیم پرداخت.

کشور آلمان برای دانشجویان بین المللی به منظور ادامه تحصیل بسیار محبوب است و سومین کشور برای ادامه تحصیل بین دانشجویان بین المللی است و دلیل این محبوبیت برخورداری از سیستم آموزشی عالی و باکیفیت، زندگی دانشجویی پویا، و شهریه مناسب دانشگاه ها می باشد. کشور آلمان در قلب اروپا قرار دارد و بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد و پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا به شمار می آید. صد ها دانشگاه در آلمان وجود دارد که دارای رشته های بدون شهریه هستند یا شهریه کمی دارند.

مشاورین پارس ویزا اماده ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه نحوه اخذ پذیرش و روادید به شما عزیزان میباشد. همین حالا برای اخذ ویزای تحصیلی با ما تماس بگیرید : 07136384260

شرایط اخذ پزیرش در دانشگاه های آلمان

برای ادامه تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم ابتدا باید دوره یک ساله کالج را بگذرانید و دارای مدرک زبان آلمانی در سطح B1 باشید چرا که تحصیل در کالج به زبان آلمانی میباشد و نیز معدل مدرک دیپلم باید بالای ۱۷ باشد. قبل از پذیرش در کالج باید حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت زبان آلمانی آموخته باشید. تحصیل در کالج رایگان است و دانشجو تنها باید هزینه زندگی خود را پرداخت کند که مبلغی بین۵۰ تا ۲۰۰ یورو برای هر ترم تحصیلی است. بعد از پایان دوره کالج از متقاضی آزمونی برای ورود به دانشگاه گرفته میشود که در صورت عدم قبولی بعد از ۱ و نیم سال مجددا می تواند این دوره را در همان محل تکرار کند. علاوه بر این برای تحصیل در آلمان باید قبولی کنکور سراسری در رشته مورد نظر خود را در ایران داشته باشید و اگر در دوره های روزانه قبول شوید شانس بیشتری خواهید داشت. افرادی که دارای مدرک کارشناسی دانشگاه آزاد هستند معمولا بدون دوره کالج مستقیما وارد رشته های کارشناسی می شوند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی صورت میپذیرد در نتیجه برای تحصیل به زبان انگلیسی داشتن مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ و برای تحصیل به زبان آلمانی داشتن مدرک B1 ضروری می باشد. برای پذیرش دانشجویان ایرانی در مقطع فوق لیسانس در کشور آلمان داشتن مدرک معتبر لیسانس از دانشگاه های ایران لازم است، اگر این مدرک دارای اعتبار نباشد از دانشجو امتحان ورودی گرفته می شود برای آمادگی در امتحان ورودی دانشجو باید در دوره های PREP که از سوی دانشگاه برگزار می شود شرکت کنید.

برای تحصیل در آلمان در مقطع دکترا، دانشجو نخست باید استاد راهنمایی برای خود پیدا کند، و در مقطع لیسانس و فوق لیسانیس دارای معدل بالایی باشد. از این رو پذیرش در این مقطع بسیار سخت تر است.

تحصیل رایگان در آلمان

بیشتر دانشگاه هایی که در آلمان رایگان هستند، جزء دانشگاه های دولتی می باشند و تدریس در این دانشگاه ها به زبان آلمانی انجام می شود. متقاضیان ورود به این دانشگاه ها برای تحصیل در آلمان باید دارای مدرک زبان در سطح B2 باشند.

تحصیل پزشکی در آلمان

برای تحصیل در آلمان در رشته های پزشکی دو روش وجود دارد: روش اول پذیرش در کالج های پزشکی آلمان و قبولی در امتحان ورودی دانشگاه مد نظر جهت تحصیل در آلمان است. در این روش متقاضی باید دیپلم یا پیش دانشگاهی تجربی داشته باشد و دارای مدرک زبان در سطح B1 باشد. روش دیگر برای تحصیل در آلمان این است که متقاضی در همان رشته در کنکور سراسری در دوره های روزانه قبول شده باشد و دارای مدرک زبان نیز باشد.

اخذ ویزای تحصیلی

پس از پذیرش دانشگاه مورد نظر باید برای ویزای تحصیلی اقدام نمود. درخواست برای ویزا به صورت آنلاین از طریق سایت سفارت آلمان در تهران صورت می گیرد. معمولا به علت متقاضیان درخواست روادید گرفتن وقت از طریق این سیستم باید از چند ماه قبل صورت گیرد، در غیر اینصورت دانشجویان با مشکل وقت مصاحبه مواجه می شوند.

نکته دیگر زمان لازم برای صدور ویزای دانشجویی می باشد. در حالت عادی صدور ویزای بلند مدت دانشجویی ۶ تا ۸ هفته به طول می انجامد. در خواست برای روادید فقط برای فراگیری زبان در آلمان معمولا از سوی سفارت آلمان مورد قبول واقع نمی شود. : روادید دانشجویی به مدّت سه ماه اعتبار دارد . پس از ورود به آلمان دانشجویان می بایست به اداره اتباع خارجی خود را معرفی ونسبت به تمدید خود اقدام کنند. برای دریافت روادید.

دانشجویی به پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاهای آلمان یا مدرک پذیرش در کالج نیاز دارد و افزون بر آن به مدرکی که نشان دهد، دانشجو در آلمان از لحاظ مالی تأمین می شود. از جمله مدارک مورد نیازبرای درخواست ویزا گذرنامه معتبر، پذیرش، مدرک دیپلم و قبولی در کنکور، مدارک دیگر دانشگاهی، گواهی پشتیبانی مالی و غیره می باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

یکی از دلایلی که تحصیل در آلمان را برای دانشجویان بین المللی محبوب ساخته، تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور است. اما اخیرا بعضی دانشگاه ها اقدام به گرفتن شهریه ای حدود ۵۰۰ یورو برای هر ترم جهت تحصیل در آلمان کرده اند. در دانشگاه های خصوصی دانشجو موظف به پرداخت شهریه است که بسته به نوع رشته و دانشگاه از شهریه های متفاوتی برخورداند.

در حالی که بسیاری از دانشجویان می توانند در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند، هزینه های زندگی برای تحصیل در آلمان اجتناب ناپذیر است. هزینه زندگی در بعضی از شهر های آلمان گران تر از شهر های دیگر است، برای مثال، مونیخ، گران ترین شهر آلمان است که هزینه زندگی در حدود ۱۰،۸۰۰ € (~ ۱۱،۶۴۵ دلار آمریکا) در سال است. متوسط هزینه های سالانه زندگی در آلمان حدود ۹،۶۰۰ یورو (~ ۱۰،۳۵۰ دلار آمریکا) است.

اجاره خانه بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود، اگرچه زندگی در آپارتمان مشترک (حدود ۲۹۸ یورو / ~ ۳۲۰ دلار در هر ماه) یا یک خوابگاه دانشجویی (۲۴۰ یورو / در حدود ۲۶۰ دلار در ماه) ارزان تر است.

سایر هزینه های متوسط ماهانه برای زندگی و تحصیل در آلمان به شرح زیر است:

€ ۱۶۵ (~ ۱۸۰ دلار) برای غذا
€ ۵۲ (~ ۵۶ دلار) برای لباس
€ ۸۲ (~ ۹۰ دلار) برای حمل و نقل
€ ۳۳ (~ ۳۶ دلار) برای تلفن، اینترنت و تلویزیون
€ ۳۰ (~ ۳۳ دلار) برای وسایل مورد نیاز تحصیل
€ ۶۸ (~ ۷۳ دلار) برای فعالیت های تفریحی

دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ آلمان (ممتاز)

Technische Hochschule Achen-1
۲-Universität Augsburg
۳- Universität Bamberg
۴- Universität Bayreuth
۵- Freie Universität Berlin
۶- Humboldt – Universität Berlin
۷- Technische Universität Berlin
۸- Universität Bielefeld
۹- Universität Bochum
۱۰- Universität Bonn
۱۱- Technische Universität Braunschweig
۱۲- Universität Bremen
۱۳- Technische Universität Chemnitz – Zwickau
۱۴- Technische Universität Clausthal
۱۵- Technische Universität Darmstadt
۱۶- Universität Dortmund
۱۷- Technische Universität Dresden
۱۸- Universität Düsseldorf
۱۹- Universität Duisburg- Essen universität- Gesamthochule Duisburg
۲۰- Universität Erlangen – Nürnberg
۲۱- Universität Frankfurt
۲۲- Technische Universität Bergakademie Freiberg
۲۳- Universität Feriburg
۲۴- Universität Giessen
۲۵- Universität Göttingen
۲۶- Universität Greifswald
۲۷- Universität Halle – Wittenberg
۲۸- Universität Hamburg
۲۹- Universität Hannover
۳۰- Universität Heidelberg
۳۱- Universität Jena
۳۲- Universität Kaiserslautern
۳۳- Universität Karlsruhe
۳۴- Universität Kassel
۳۵- Universität Kiel
۳۶- Universität Köln
۳۷- Universität Leipzig
۳۸- Universität Mainz
۳۹- Universität Mannheim
۴۰- Universität Marburg
۴۱- Technische Universität München
۴۲- Universität München
۴۳- Universität Münster
۴۴- Universität Osnabrück
۴۵- Universität Potsdam
۴۶- Universität Regensburg
۴۷- Universität Rostock
۴۸- Universität des Saarlandes
۴۹- Universität – Gesamthochschule Siegen
۵۰- Universität Stuttgart
۵۱- Universität Trier
۵۲- Universität Tübingen
۵۳- Universität Würzburg
۵۴- Universität Konstanz
۵۵- Universität Hohenheim
۵۶- Bauhaus Universität Weimar
۵۷- Universität Ulm
۵۸- Technische Universität Hamburg-Harburg
۵۹- Technische Universität Ilmenau
۶۰- Universität Wuppertal (در رشته هاي مهندسي توصيه نمي شود)
۶۱- Europa- Universität Viadrina Frankfurt (Oder)
۶۲- Universität der Künste Berlin
۶۳- Akademie der Bildenden Künste Stuttgart

دانشگاه هاي گروه ب (تا مقطع دكتري)

  1. Universität Lübeck
  2. Universität Oldenburg
  3. Universität Paderborn
  4. Universität Magdeburg
  5. Hochschule für Bildende Künste Braunschweig
  6. Universität Lüneburg صرفاً در رشته هاي علوم انساني
  7. Technische Universität Cottbus
  8. Universität Erfurt

مطالب مرتبط:

پذیرش دانشگاه آلمان

تحصیل در استرالیا

نظرات بسته شده است.