استادی پرمیت یا مجوز تحصیل چیست

هر سال نزدیک به ۸۰۰۰۰ دانشجو کانادا را برای تحصیل انتخاب می کنند. اکثر دانشجویان بین المللی باید مجوز تحصیل یا همان استادی پرمیت (Study Permit) داشته باشند، اما ممکن است برخی استثناها اعمال شوند.

دریافت مجوز تحصیل یا استادی پرمیت در کانادا

استادی پرمیت کانادا

مجوز تحصیل مدرکی است که توسط یک افسر شهروندی و مهاجرت کانادا صادر می‌شود و به یک تبعه خارجی اجازه می‌دهد تا در کانادا، در یک موسسه آموزشی خاص و در یک برنامه خاص، و برای مدت زمان مشخص شده تحصیل کند.

به طور کلی، افسران اداره مهاجرت و شهروندی کانادا در صورتی استادی پرمیت را صادر می کنند که متقاضی نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی معتبر کانادایی را دریافت کرده باشد و بودجه کافی برای پرداخت شهریه و حمایت از نیازهای خود و یا همراهان احتمالی اش را داشته باشد. در برخی موارد ممکن است متقاضی مجبور به گذراندن معاینه پزشکی و ارائه گواهی پلیس شود.

علاوه بر مجوز تحصیل، بسته به کشوری که دانشجو از آن آمده است، ممکن است برای ورود به کانادا ویزای اقامت موقت (TRV) نیز مورد نیاز باشد. اگر دانشجو از کشور معاف از ویزا آمده باشد، ویزای اقامت موقت لازم نیست. البته دانشجویان ایرانی معاف از دریافت ویزا نیستند.

متقاضیانی که مایل به تحصیل در مونترال یا شهر دیگری از استان کبک هستند باید تاییدیه مقامات کبک را نیز دریافت کنند.

تحصیل در کانادا: مجوز تحصیل

برای تحصیل در کانادا، ممکن است نیاز به اخذ استادی پرمیت یا مجوز تحصیل و یا ویزای اقامت موقت داشته باشید. با این حال، همه متقاضیانی که مایل به تحصیل در کانادا هستند به این مدارک نیاز ندارند. قبل از درخواست برای مجوز تحصیل، ابتدا باید در یک مدرسه، کالج یا دانشگاه معتبر در کانادا پذیرفته شوید. زمان رسیدگی به درخواست ممکن است بسته به دفتر ویزای کانادا که در آن درخواست می دهید متفاوت باشد.

مراحل دریافت استادی پرمیت

اعتبار استادی پرمیت

استادی پرمیت معمولا برای کل مدت زمان انجام تحصیلات معتبر است. با این حال، دانشجویان خارجی که در مونترال یا در شهر دیگری در استان کبک تحصیل می کنند باید هر ساله وضعیت خود را تمدید کنند.

دانشجویان خارجی به عنوان بازدیدکنندگان کانادا محسوب می شوند. افسر شهروندی و مهاجرت کانادا در بندر ورودی باید متقاعد شود که هدف از اقامت دانشجو ماهیت موقتی دارد.

مجوز تحصیل در موارد زیر ضروری نیست:

  • برای یک دوره یا برنامه که شش ماه یا کمتر زمان می برد.
  • برای یک کودک خردسال که قبلا در کانادا سکونت داشته است و والدینش به غیر از ویزای بازدید کننده، وضعیت قانونی مشخصی برای اقامت در کانادا دارند.
  • برای یکی از اعضای خانواده یا کارمندان یک نماینده خارجی در کانادا.

مراحل دریافت مجوز تحصیل یا استادی پرمیت در کانادا و کبک

اگر مایل به تحصیل در استان کبک باشید و یا از یکی از دانشگاه های این منطقه پذیرش دریافت کرده باشید می بایست پس از تایید دولت کانادا از مراجع محلی این منطقه نیز استادی پرمیت و مدارک لازم را برای تحصیل و کار دریافت کنید.

مرحله ۱: انتخاب یک موسسه آموزشیتنها پس از اینکه به طور رسمی توسط یکی از این موسسات آموزشی تعیین شده در یک برنامه تحصیلی پذیرفته شدید، می توانید روند مهاجرت خود را آغاز کنید.

مرحله ۲: گواهی پذیرش کبک (CAQ) خود را دریافت کنیدپس از دریافت نامه پذیرش خود، باید درخواستی برای گواهی پذیرش کبک (CAQ) جهت تحصیل خود و دریافت استادی پرمیت به وزارت مهاجرت(MIFI) ارسال کنید.

مرحله ۳: استادی پرمیت را دریافت کنیدپس از تصمیم مساعد MIFI در مورد درخواست شما برای اقامت موقت در کبک و تحصیل در این ایالت شما باید برای دریافت مجوز تحصیل از دولت کانادا درخواست دهید.می توانید درخواست خود را به صورت آنلاین یا کاغذی ارسال کنید. اگر برای تکمیل درخواست خود به کمک نیاز دارید، می توانید از خدمات مرکز درخواست ویزا (VAC) استفاده کنید.توجه داشته باشید که برای تکمیل درخواست خود نیازی به مراجعه به وکیل ندارید.اگر کارآموزی بخشی ضروری از برنامه تحصیلی شما است، می توانید به عنوان یک کارآموز یا به عنوان شرکت کننده در یک برنامه تعاونی برای مجوز کار اقدام کنید.

دریافت مجوز کار از دولت کانادا

اطلاعات تکمیلی در مورد دریافت استادی پرمیت و مجوز کار در کانادا

از تابستان سال ۲۰۱۸، ممکن است از شما خواسته شود که برای دریافت استادی پرمیت و اجازه کار، اطلاعات بیومتریک خود (اثر انگشت و عکس) را به مقامات فدرال ارائه دهید. دارندگان مجوز تحصیلی که در یک برنامه آموزشی تمام وقت حرفه ای، فنی یا دانشگاهی در یک موسسه آموزشی تعیین شده ثبت نام کرده اند اجازه دارند تا:حداکثر ۲۰ ساعت در هفته خارج از محوطه دانشگاه کار کنند.مجاز به کار در محوطه دانشگاه پس از آغاز تحصیل به مدت حداکثر ۴۰ ساعت در هفته می باشند.توجه: برای اینکه بتوانید در کانادا کار کنید، باید شماره بیمه اجتماعی را از سرویس خدمات تامین اجتماعی کانادا دریافت کنید.

کار در کانادا به عنوان دانشجوی خارجی

اداره شهروندی و مهاجرت کانادا به دانشجویان خارجی اجازه می دهد تا علیرغم داشتن بودجه کافی برای تامین هزینه های زندگی خود در طول تحصیل، به صورت محدود در کانادا کار کنند.بنابراین، در صورت داشتن استادی پرمیت یک دانشجوی خارجی می تواند تحت یکی از برنامه های کاری مشغول به کار شود.

برنامه های کاری برای دانشجویان در کانادا:

  • در شغلی که بدون مجوز کار در محوطه دانشگاه قرار دارد.
  •  برنامه مجوز کار خارج از دانشگاه
  • برنامه کارآموزی که بخشی از برنامه آکادمیک با مجوز کار است.
  • علاوه بر این، همسر یک دانشجوی بین المللی می تواند در صورت واجد شرایط بودن به صورت موقت در طول تحصیل همسرش در کانادا مشغول به کار شود
  • پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان بین المللی تشویق به کسب تجربه کاری در کانادا می شوند. برنامه کار پس از فارغ التحصیلی به فارغ التحصیلان خارجی اجازه می دهد تا مجوز کار آزاد سه ساله دریافت کنند و در نتیجه نیروی کار کانادایی را غنی کنند.

مجوز کار در کانادا پس از اتمام تحصیلات

مجوز کار پس از اتمام اعتبار استادی پرمیتاگر حداقل ۸ ماه آموزش تمام وقت را گذرانده اید و از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) فارغ التحصیل شده اید، می توانید برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PTPD) درخواست دهید. این مجوز کار آزاد به شما این امکان را می دهد که در هر نقطه از کانادا برای کارفرمای مورد نظر خود کار کنید.مانند استادی پرمیت ، امکان پیوستن همسر به درخواست مجوز پس از فارغ التحصیلی وجود دارد. بنابراین، همسر شما امکان درخواست برای مجوز کار آزاد را دارد که تا پایان مهلت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی شما معتبر است.

نظرات بسته شده است.